Bizden Kısa Kısa…

 

SEVGİ; CESARET DEMEKTİR
Güven duyan kişi; sevgi hisseder ve cesareti sayesinde yaşamda akılcı riskler alabilir.Yoğun korkular yaşanıyorsa, sevgi hissedilemez “anı” yaşamakta zorlanılır.

MUTLULUK FORMÜLÜ
Çocuklara özgü keşfetme ve eğlence duygusunu kaybetmemiş yetişkinler olmaktır.

MUTLU HAYALLER
Kişiyi mutlu edecek hayaller kurmak; bireyin yaşan sevincini artırır ve motive eder. Kişisel zafere ve mutluluğa giden yolu hazırlar.

MUTLULUK VE KORKULAR
Mutluluğumuzun düşmanı; çevremizden etkilenerek oluşturduğumuz abartılar içeren korkularımızdır.

psikoloji

BENLİĞİMİZ VE SEÇİMLERİMİZ…
Sahip olduğumuz benliğimize ait benlik saygımız; yaşamda seçimlerimizi belirler. Seçimlerimiz de; bizi şuan bulunduğumuz yere taşır. Yerimizden memnun değilsek, kendi benliğimize dönüp bakmalıyız.

mutluluk

MUTLULUK ÜZERİNE…

PauloCoelho: “Eğer daima an’a odaklanmayı başarırsan, mutlu bir adam olursun.” (Simyacı) Burada bir parantez açmak gerekiyor; mükemmeliyetçi bir bilişsel şemamız varsa. Hep mükemmelin peşindeysek, o an ne yapıyorsak, sürekli bir sonraki yapacağımız işi düşünürüz. Yani o an’ a odaklanamayız = az mutlu oluruz

onyargi

 

ÖNYARGILAR ÜZERINE..

Ön yargılarımız, geçmiş yaşantılarımız üzerinden oluşan; Höristik, yani zihinsel kısa yollardan oluşuyor!Yani, özelden yola çıkıp genele varıyoruz. Tümevarım yapıyoruz.

anlaşılmak

 

ANLAŞILMAK..

Bizi, birilerinin anlamasını bekleriz. Biz, peki birilerini anlıyor muyuz ? Anlamak için = dinlemek gerekiyor. Dinlemek için; sadece o’anda olmak, anlatılanı hissetmek gerekiyor.

 

New-Moon-in-Libra-Fear-or-Love

SEVGİ VE KORKU..

Tüm davranışlarımızın, temelinde iki zıt kutbu temsil eden; “Sevgi ve Korku” duygularımız var.Güven; özgüven ve öz değerlilik içerir: Sevgi hissettirir. Bireyin güven duygusu sınırlı ise; Korku, endişe ve öfke oluşur.