EFT “Emotional Freedom Techniques” Duygusal Özgürleşme Teknikleri

   EFT Tarihçesi

EFT tekniği, meridyen bazlı Çin tıbbının ilkeleri üzerinden akupunktur ve akupresur noktaları üzerine batıda yapılan çalışmalarda geliştirilmiştir.

Tekniğin ilk uygulaması 1980 yılında o sıralarda bedendeki enerji sistemleri, meridyen noktalar üzerinde çalışmalar yürüten Amerikalı Psikolog Dr. Roger Callahan tarafından uygulanmıştır. Callahan tarafından ilk uygulama; bir buçuk yıldır su fobisi tedavisi için kendisine terapiye gelen Mary adındaki bayan hastası ile terapi seansınsı sırasında midesindeki bulantıdan bahsetmesi üzerine, Callahan tarafından hastanın mide meridyeninin bağlı olduğu gözaltı bölgesine parmak uçlarıyla hafifçe vuruşlar yapmıştır. Birkaç dakika süren uygulamanın sonrasında Mary rahatladığını, midesindeki bulantının yok olduğunu söyler. Callahan seans sonrasında Mary ile birlikte yakında bulunan havuza gidip, yüzüne su serptiğinde herhangi bir olumsuz reaksiyon olmadığını gözlemler. Hastasında su fobisi nedeniyle oluşan baş ağrıları, mide bulantısı ve ağrıları hepsi o gün tamamen son bulmuş ve yaşadığı sıkıntılar bir daha hayatı boyunca tekrarlamamıştır.

Dr. Roger Callahan, bu deneyim üzerine geliştirdiği tekniğe “Düşünce Alanı Terapisi” anlamına gelen “Thought Field Therapy” nin baş harflerinden oluşan TFT adını vermiştir. Dr. Callahan eğitimlerine katılan NLP uzmanı olan Gary Craig, uygulamaları sırasında TFT’den oldukça başarılı sonuçlar alınmasına rağmen yine de teknikte bazı eksiklikler fark eder. TFT üzerinde birtakım değişiklikler yaparak, tekniğin kolay uygulanabilir ve kısa sürede daha iyi sonuç alınabilir hale getirmiştir. Gary Craig, TFT’nin kendisi tarafınından modifiye edilen yeni uygulamasına EFT “Emotional Freedom Technique” adını vermiştir.